Prosinec 2009

PF 2010

24. prosince 2009 v 13:50 | Petra |  Jen tak...

Utopenci

21. prosince 2009 v 18:47 | Petra |  Recepty
Tradiční vánoční dárek - drobnost pro pánskou část naší rodiny představují doma nakládaní utopenci.
Dělávám je podle tohoto receptu:

Suroviny:

špekáčky (kupujeme v Globusu, jsou tam výborné),
cibule,
paprika, zelí,
ocet,
koření - nové koření celé, pepř celý, bobkový list

Postup:
Svaříme se vodu s octem v poměru 1:1, do které přidáme nové koření, pepř a bobkový list (v původním receptu mám poměr na 1 špekáček 4 zrnka pepře a 1 nového koření, na 3 špekáčky pak 1 bobkový list, nicméně dávám podle oka). "Lák" necháme zchladnout a mezitím si oloupeme špekáčky a cibuli, nakrájíme zelí, papriku i cibuli na kousky, špekáčky krájím na plátky, lépe se naloží a jsou chutnější, než když se jen nakrojí nebo nechají na půlky. A plníme do připravených nádob, špekáčky prokládáme zeleninou podle toho, jak moc jí tam chceme mít. Já třeba mám ráda hodně zeleniny a méně masa, takže pokud dělám pro sebe, dám si bohatě zeleniny, jinak víc masa. Jakmile máme naplněno, zalejeme vychladnutým nálevem, zavřeme a necháme ca 1 týden naložit. Jako vánoční dárek se osvědčují ideálně, protože vydrží na Silvestra, kdy přijdou velmi vhod:))

Dobrou chuť!


JMENOVKY NA DÁREČKY

20. prosince 2009 v 19:08 | Petra |  Tvoření
Minule jsem vám "vyprávěla" o drobném mikulášském dárečku - pexesu. Ve stejné šabloně jsem si připravila a nechala vytisknout i "polotovar" na vánoční dárkové jmenovky. Tentokrát jsem fotky nechala tisknout černobíle a v "sépii". Poté jsem rozstříhala jak fotky, tak barevné kartony, děrovačkou proděravěla, svázala provázkem nebo stužkou a jmenovky byly na světě. Karton jsem nechala malinko většího rozměru než fotky a poté dozdobila cik-cak nůžkami podle fantazie. No a už bylo možno balit dárečky, popisovat a přivazovat. Pár fotek "z akce", ještě postupně přidám s tím, jak budu dobalovat dárečky...
VÁNOČNÍ PŘÍPRAVY

20. prosince 2009 v 18:49 | Petra |  U nás doma
Protože je dnes už poslední adventní neděle a Štědrý den doslova klepe na dveře, vrhla jsem se dnes zase malinko na výzdobu. Foceno je bohužel opět už za tmy (ono stihnout to za světla je v těch krátkých dnech takřka nemožné:)), zítra zkusím přifotit i něco během dne...

Už máme stromeček!!! Chtěli jsme letos jen malinký (ca 1,5m), ale M. u nás v lese nenašel nic vhodného, tak jsme si koupili od místních lesníků...M. pro něj vyrazil dnes dopoledne s tím, že teda něco malýho...No a dotáhl ca 4-metrový smrk! Prý ho nikdo nechce, že je moc vysoký a moc úzký. Tak ho malinko zkrátil a tady je výsledek:Stromeček je letos v kombinaci bílo-stříbrné. Na fotkách zdobení moc nevyniká, působí skoro prázdně, ve skutečnosti je to tak akorát:).

Taky už statečně ujídáme vánoční cukrovíčko, takhle si ho chystáme na večer k televizi na zobání:Výzdobu už máme téměř všude:), něco jsem zdokumentovala, tak dávám fotky, už bez komentářů:


Tip na drobný dáreček - pexeso

17. prosince 2009 v 11:11 | Petra |  Tvoření
K mikulášovi jsme rozdali rodinným příslušníkům malinkou drobnost - pexeso s fotkama pucíka:)
Běžně jejich zhotovení nabízejí různé obchody s výrobou pozorností z fotky, ale jejich cena (kolem 100-150kč za jedno pexeso) nám přišla příliš vysoká, tak jsme vymýšleli, jak to udělat jinak, levněji. No a nakonec jsme vymysleli. Díky úžasné Dazou, která vytvořila šikovnou mřížku podle mého "nápadu", jsem měla vlastně hotovou šablonu, do které jsem už jen navkládala zmenšené fotky. Pak jsem odeslala vyvolat u našeho "dvorního" tvůrce kalendářů, scrapbookových koláží,...na stránkách www.24print.cz. A jedno pexeso vyšlo na horentních 20kč. Navíc - právě díky tomu, že jsem zde nechávala dělat kalendáře a tisky na fotoknihy k vánocům, tak jsem měla poměrně velký bonus, takže vlastně pexesa byla úplně zdarma. Vše došlo vytisknuté velmi rychle, doma jsem jen rozstříhala na jednotlivé obrázky a z rubové strany jsem ozdobila pomocí razítka a zabalila do balíčků a Mikuláš mohl nadělovat.

Teď už mám doma druhou várku - tentokrát jsem malinko upravila pár fotek na jmenovky na vánoční dárky. Jejich tvorbu určitě taky zdokumentuji do článečku:)

A jak vypadalo pexeso? Takhle je vcelku:Nastříhanou hotovou hru bohužel nemám, Mikuláš ji odnesl dříve, než jsem stihla zdokumentovat, tak snad dodám dodatečně:)

Cukroví - recepty

16. prosince 2009 v 17:11 | Petra |  Recepty
Tak dnes přidávám dalších pár receptů na přípravu vánočního cukroví:
Mušličky, kávové oválky s mokka náplní a vanilkové rohlíčky:)

MUŠLIČKY:
recept mám "okoukaný" z mmb, ale je to jedno z tradičního cukroví, já dělala zejména proto, že jsem potřebovala zpracovat aspoň něco málo vlašských ořechů, kterými mě zásobuje babička s dědou:)
Takže na těsto potřebujeme:
25 dkg hladké mouky,
25 dkg másla,
1 celé vejce,
1 lžíce octa

Suroviny zpracujeme a necháme zhruba jednu hodinu odpočinout. Mezitím si připravíme náplň:

V původním receptu je náplň:
50 g mletých vl.ořechů,
50 g moučkového cukru,
1 vejce,
1/2 lžičky kakaa,
1/2 lžičky skořice,
1 lžíce rumu

Já dělala dvojitou dávku - jen jsem nechala pouze jedno vajíčko, jinak všechny suroviny dvojitou dávku a bylo to tak akorát...máme rádi víc náplně a míň těsta:)

Takže odpočinuté těsto vyválíme (válela jsem mezi dvěma archy papíru na pečení) a vykrajujeme kolečka. Na každé pak dáme trochu náplně a přehneme. Upečeme ve středně předehřáté troubě a po upečení balíme v moučkovém cukru.


KÁVOVÉ OVÁLKY S MOKKA NÁPLNÍ
Těsto:
225 g hladké mouky,
75 g moučkového cukru,
150 g másla,
1 lžička mleté kávy

Náplň:
120 g másla,
120 g moučkového cukru,
2 lžičky rozpustné kávy,
4 lžíce rumu

Spatláme těsto, necháme chvíli odpočinout, mezitím smícháme suroviny na krém na slepování. Do té jsem opět použila i zbytky a zamíchala krém ze zkaramelizovaného Salka a másla, který mi zbyl z šohajd:).
Poté těsto vyvalujeme, vykrajujeme tvary a upečeme. Po upečení a vychladnutí natřeme vždy jedno kolečko náplní a přilepíme druhým. Nahoře zdobíme dle libosti, já použila cukrovou polevu (moučkový cukr s trochou vody, přidala jsem kapku rumu a citronové šťávy) a potom jsem "počmárala" písmeno M pomocí čokoládové polevy ze sáčku.

VANILKOVÉ ROHLÍČKY
375 g hladké mouky,
250 g másla,
50 g moučkového cukru,
125 g mletých lískových oříšků nebo mandlí,
5 žloutků.

Uděláme těsto, dobře propracujeme a necháme v chladu odpočinout. Já nechávám zabalené v alobalu nejméně do druhého dne. Poté vyválíme rukama váleček, nakrájíme na kousíčky a tvarujeme rohlíčky. Po upečení obalíme ve směsi moučkového a vanilkového cukru.

Cukrovíčko

15. prosince 2009 v 18:23 | Petra |  Recepty
Tak hlásím, že doma už máme napečeno. Letos to dohromady dělá 14 druhů. Ještě jsem plánovala 4 druhy nepečenýho, ale manžel rezolutně zakázal, že už je toho hromada a bude i tak dost práce to všechno sníst...No myslím, že zas tak horké to nebude, zatím zvládáme každý večer zbaštit takovýhle talíř:
Postupně vložím recepty na jednotlivé druhy, pro dnešek vkládám marcipánové trubičky (ty jsou nepečené) a klasiku linecké:

MARCIPÁNOVÉ TRUBIČKY:

Na 30 kousků (odpovídá to) si připravíme:
100 g marcipánové hmoty
na špičku nože zeleného potravinářského barviva (já teda použila letos gelové Wiltonky)
50 g čoko na vaření
20 g ztuženého tuku
80 g dětských piškotů
30 g lískových oříšků
2 velké lžíce rumu
50 g másla
2 lžíce kakaa
50 g moučkového cukru
Piškoty a oříšky nastrouháme. Máslo utřeme s kakaem, přidáme piškoty a oříšky, polijeme rumem a uděláme váleček. Marcipánovou hmotu prohněteme a obarvíme zeleným barvivem. Pak ji vyválíme mezi foliemi posypanými moučkovým cukrem a rozkrájíme na obdélníčky (2 x 5 cm). Na ně rozložíme nakrájené válečky z rumové směsi a zavineme. Čokoládu rozpustíme s tukem ve vodní lázni a konce marcipánových válečků do ní ponoříme. Necháme ztuhnout na chladném místě.
Osobní zkušenost: dělávám to z takových těch marcipánových brambor, jak se prodávají, protože patlat se doma s marcipánem se mi nechce a nevyplatí se, dělávám dvojitou dávku.

LINECKÉ:

Protože linecké se u nás jí opravdu hodně a hodně (hlavně ho miluje manžel), dělávám obvykle dvakrát, pokaždé z kila mouky:). A recept mám tento:

500 g hladké mouky
250 g moučkového cukru
250 g másla
3 žloutky
2-3 lžíce mléka

Vše se zpracuje ve vláčné těsto, nechávám ho odpočinout v lednici klidně do druhého dne - zabalené v alobalu. Poté vyvaluji a vykrajuji, upeču ve středně předehřáté troubě a po upečení a vychladnutí (většinou tedy taky až po pár dnech) slepuji domácí rybízovou marmeládou.
Letos jsem dělala celkem z kila mouky, k tomu jsem totiž ještě dělala jednu dávku strojkového pudingového slepovaného, které chutná podobně jako linecké, takže je ho (poměrně) dost, ale nevím, jestli zbude aspoň trošička i po štědrým dnu, spíš budu muset malinko schovat právě aspoň na ten štědrý den:)

Knihovna v novém kabátku

14. prosince 2009 v 18:13 | Petra |  U nás doma
Tak jsem se nechala inspirovat u Nikolky na mimibazaru a dopřála knížkám nové oblečky, aby ladily do knihovny a nebylo to takové křiklavé, barevné,...
Protože nás přepadla chřipka a při rekonvalescenci mi manžel zakázal cokoli po bytě dělat a směla jsem být jen v obýváku na pohovce, tak jsem se do toho pustila. Použila jsem papírovou roli z Ikea (potřebovala jsem dvě) a během nedělního dopoledne bylo hotovo. Rovnou jsem i popisovala hřbety, protože se znám a vím, že později by se mi do toho už nechtělo:)
A když už jsem do knihovny "hrábla", tak jsem rovnou vyřadila staré nepoužívané knihy, skripta, poznámky, časopisy,...a tím vznikly dvě velké volné police, které čekají na novou nadílku od Ježíška a k dalším příležitostem...
Ještě vím, že Ježíšek donese dvoje plná dvířka, která skryjí nižší části po obou stranách knihovny - na jedné straně jsou uložená dvd-čka a na druhé fotoalba, kamera s foťákem a časopisy, takže věci, které obalit nejde, tak aby tam nepůsobily rušivě:))

A teď už slíbené fotečky - jen je to bohužel foceno při umělém světle a bleskem, protože chytit v současných dnes světlo přirozené dostatečné k focení je věc zhola nemožná:(