Květen 2010

Sekaná v PH

31. května 2010 v 18:44 | Petra |  Recepty
Další úspěch pomalého hrnce - sekaná.

ddd


Mleté maso umícháme podle vlastního zvyku - já dávám nadrobno cibuli, sůl, pepř, majoránku, česnek, vajíčka, strouhanku a trochu mléka, vytvaruji šišku a dala jsem do pomalého hrnce:

d

Kolem jsem posypala zbytek najemno nakrájené cibulky, malinko jsem podlila vodou a vršek sekané jsem pokladla kousky anglické slaniny. Pomalit jsem dala na stupeň II na tři hodiny, výsledek zde:

dd
Nakonec jsem dala ještě asi na dvacet minut do trouby pod gril. Sekaná je výborná, šťavnatá, určitě doporučujeme:-)

Mňááám - chleba!

30. května 2010 v 15:43 | Petra |  O nás
Tak to si asi myslel Luciáš, když se zmocnil našeho bochníčku chleba během příprav sladkého dortíku;-) Neváhal a hned se do něj s chutí zakousnul:

bba


bbaa


bbbaaa


aaabbbb

Zahrada koncem května

29. května 2010 v 18:39 | Petra |  Zahrádka
Letošní rok je opravdu co se týče počasí nepěkný a na zahrádce se to podepisuje. Přesto se koncem měsíce udělalo aspoň malinko "slušně", dokonce vykouklo i sluníčko:-) a tak se některé kytičky odhodlaly i ke květu a samozřejmě byly zdokumentovány:

kk


k


kkk


kkkk


kkkkkk
zahradní ostružina už se chystá ke květu a my se moc těšíme nejen na bílé kvítky, ale hlavně na tmavé a chutné plody posléze:-) :

kkkkkkk

kkkkkkkk

ka


kka
netřesky jsou veeelmi fotogenické:
kkka


kkkka

A doma vykvetl i druhý "slevový" ibišek, je malinko jinak barevný než ten první:

kaa


kaaaa

Látečky od Blanky

29. května 2010 v 16:25 | Petra |  U nás doma
Už jsem vás informovala, že jsem propadla šití...no a je nutné se zásobit, takže jsem si objednala spoustu krásných láteček u Blanky zde: http://www.latkyprosvadlenky.cz/vseprosvadlenky
A látky jsou fakt nádherné, koukejte:

b


bb


bbb


bbbb


jakmile budou nějaké hotové výrobky, tak se určitě pochlubím:-)
Momentálně se zabývám kompletováním a tvořením myšáků-krysáků (podle pucíka klokanů:-)), ještě je musím dodělat a pak obléci, polotovary se můžu pochlubit:

e


ee

Malý pomocník

28. května 2010 v 15:35 | Petra |  O nás
Taky jste jako děti (příp. vaše děti) tak rádi oblizovali metly od šlehače se zbytky krému? U nás je to zcela jistě dědičné, já si na nich ráda smlsnu dodnes, ale dorůstá mi velká konkurence, která má - pochopitelně - přednost, takže já se k metlám dostanu už velmi zřídka:-)

bbb

b


bb

Jahodovo-pudingový dezert

27. května 2010 v 15:25 | Petra |  Recepty
Zkoušela jsem nový hokus-pokus dezert a byl opravdu výborný, tak pro vás mám pro změnu receptík:-)

Měla jsem výborné jahůdky už z tuzemských sklizní:-)
Nakrájela jsem na čtvrtky a šupla do dortové formy, zalila dort-želé od Dr.Oetkera, nechala malinko ztuhnout a pak pokladla piškoty:

baba


Další vrstvu potom tvořil puding bez vaření, opět proložené piškoty:

abab
Pucík samozřejmě pomáhal a pak hrdě pózoval s hotovým dílem:

abc


aabc


Nechala jsem v chladnu v lednici do druhého dne a poté opatrně vyklopila. To se moc nepovedlo:-), puding nezvládal tu hmotu držet, takže příště - nebo pokud se rozhodnete se receptem inspirovat - volte na přípravu raději rovnou nějaké dezertní mističky, ze kterých se bude rovnou lžičkou vyjídat.
Chuťově je to moc dobré, obzvlášt s kopečkem čerstvé šlehačky:-)

aabab

Lukáš na výletě za kultůůůrou:-)

26. května 2010 v 13:52 | Petra |  O nás
O minulém víkendu moje milá skoro-švagrová a Lukáškova kmotra organizovala projekt na zámku v Lysicích - jednalo se o akci "Eschnebach tempori et loci" - komponovaný program věnovaný 180. výročí narození spisovatelky Marie Ebner von Eschenbach, rozené hraběnce Dubské. V klavírním koncertu  byly uvedeny po  150 letech  skladby z historického notového fondu, uloženého  na lysickém zámku a  své obrazy a grafiky vystaví brněnský výtvarník Rostislav Čuřík. (citováno přímo ze stránek lysického zámku). 
Po skončení programu bylo součástí akce i malé pohoštění včetně výborného domácího dortu, který zaujal i Lukáška, více již v obrazech:
baac
"Teto, nezdržuj a zakroj"
bac"Hmmm, copak to tu máme?"

bbac
"To bude asi nějaká dobrota!"

aaabc
"Ne, ne, díky já si nedám"

aabbc
"Brambůrky jsou totiž leeeepčííí"

Nové povlečení

25. května 2010 v 15:48 | Petra |  U nás doma
Koupila jsem nové povlečení - jsem do něj úplně zamilovaná a nevydržela jsem čekat, než se dočkám nového vymalování ložnice, do kterého by se pak nový vzor povlečení hodil mnohem lépe než do stávající modré, ale musela jsem zkrátka povléct hned. A jsem nadšená, je flanelové, hřejivé a moooc příjemné...zkrátka DOKONALÉ!

a

aaa

aa

Povlečení je oboustranné, detail vzorku:

aaaa


A naše celorodinné ležení:

aaaaa

We are the champions!!!!

24. května 2010 v 16:20 | Petra |  Jen tak...
aa

Tak jsme včera fandili úspěšně.
Naši hráči opět dokázali, že patříme ke světové špičce a ač jim to nikdo na začátku turnaje moc nevěřil, dokázali neuvěřitelné - vyhrát.
Naprosto neuvěřitelný průběh měl jejich průchod přes play-off část turnaje - jak čtvrtfinále, tak semifinále zvládli vyhrát na samostatné nájezdy, což nemá v historii MS obdoby. Ještě žádnému týmu se to nepodařilo.
No a včera večer ve finále se podařil úžasný úspěch, kdy porazili jasné favority celého turnaje - ruskou "Sbornou".
Takže - "Hoši, děkujem!"

A ještě pár obrázků:

cc


d


c

bb

b


a

Párky v "rohlíku"

23. května 2010 v 17:46 | Petra |  Recepty
Dnes pro vás mám recept opět z oblíbeného listového těsta...
Nějak jsme se doma "vyjedli" z pečiva a nestihli koupit nové, na zadělávání a pečení rohlíčků nebo chleba z pekárny nebyl čas a pánové chtěli večeřet...
Tak ke slovu přišlo listové těsto, to je v zásobě vždy a opravdu se to vyplatí:-)
Připravili jsme si párky v rohlíku.
Listové těsto jsem rozválela, nakrájela na pruhy asi 5 cm silné a pomazala hořčicí. Dle chuti lze i kečupem (nechtělo se mi zrovna do sklepa pro novou lahvičku:-)). Na plátek zkraje pak položíme párek a zamotáme kolem dokola - tím vytvoříme rohlíl. Já měla z jednoho klasického listového těsta celkem 6 párků v rohlíku:

pvr

Ty jsem pomašlovala rozšlehaným vajíčkem, posypala solí a mákem.
A klasicky upečeme v troubě:

pvrr
Necháme chvíli vychladnout (pozor - párek uvnitř je opravdu hooodně horký a teplo drží poměrně dlouho, pucíkovi jsem raději hned jeden rozkrojila, aby mu pěkně vystydnul a nespálil se při konzumaci). A pak už jen zbývá popřát DOBROU CHUŤ!
pvvr

Kvetení

22. května 2010 v 17:45 | Petra |  Zahrádka
Počasí nám moc nepřeje a jarního slunečného počasí si asi jen tak rychle neužijeme...místo toho topíme v krbu, ven se oblíkáme do bund...no zkrátka - tento způsob jara zdá se mi poněkud nešťastným:-(
Jediný, komu tohle chladné a mokré počasí prospívá, je trávník. Ten lze sekat klidně i víckrát týdně, resp. po pěti dnech:-)
Přesto na zahrádce pár rostlinek kvete:

jjj


jjj


jjjj


jjjjjj


A něco málo kvete i doma - ibišek z výprodeje z Obi za dvacet korun:

j


jj


A nakvétající orchidejka:

jjj

Plněná kotleta

21. května 2010 v 18:17 | Petra |  Recepty
Další recept - pro změnu a jak jinak - z pomalého hrnce:-)

ccccc

Jehelníčko-kytičky

20. května 2010 v 17:44 | Petra |  Tvoření
aaa


Tak ušitím deky jsem zřejmě propadla novému koníčku - šití:-)
Už jsem vás informovala, že se zúčastním dalších on-line kurzíků a vytvořím si (snad) myšáka Crapuláka a medvídka Belleta, v mezičase mě zaujaly a nadchly jehelníčky, na jejíž vytvoření mi poskytla návod úžasná Elí - sweethand, odkaz na její blogísek je v sloupečku Oblíbených stránek. Tímto ji za návod děkuji a jsem moc vděčná:-)

No, ovšem maličký problém se vyskytnul...Původně jsem si kytičky plánovala jako ozdůbky na vrbové větve, které mám svázané do svazku jako dekoraci...nějaké našít ven na vchodové dveře na věnec...Zatím jsem ušila (za pucíkové vydatné asistence - přepíná mi stroj na zpětný chod, rozsvěcuje světlo,...:-)) první čtyři kytičky. Je to výborné, poměrně snadné a jde to vážně rychle. A výsledek? Nemám ani jednu! Pucíka jsem musela velmi přesvědčovat, aby mi je půjčil aspoň na focení a i to se tvářil veeelmi neochotně a musel u toho asistovat a kontrolovat, jestli to náhodou nepřeháním a jestli mu je náhodou nevyfotím do neviditelna:-)

Takže pár fotek, většina i s Lukáškem: (pokud vidíte dobře Lucišovo oblečení, lze si všimnout, že je ještě celý od nitek a kuliček dutého vlákna od toho, jak jsme společně šili a plnili:), měl to i ve vlasech, na tvářích, zkrátka všude:-))

a


aa


aaaa


aaaaa


aaaaaa


aaaaaaa


ab


aab


aaab

Je Bublina opravdu pes???

19. května 2010 v 17:07 | Petra |  O nás
Tak jsme doma na vážkách...
Pořídili jsme si štěně, to všichni z našeho blogu víte...Ale - je to opravdu štěně (dnes už čtyřměsíční), nebo snad nějaká kočka, opička nebo...?
Takhle se baví, když jsou spolu s Koralem vypuštění v kotci:

c


b


a

Deka je hotová:)

18. května 2010 v 11:58 | Petra |  Tvoření
b

Včera jsem dokončila otročinu stříhání a nastřihování okrajů látky, pak jsem málem zlikvidovala pračku (celá se chudinka ucpala cuckama odstřižků:-)), takže neždímala a nevypouštěla, tudíž jsem deku v jedenáct večer musela ždímat ručně ve vaně...Ale vše dopadlo dobře,  pračku M. "opravil" - důkladně pročistil všechna sítka, filtry,...prostříknul odpadovou trubku,...a dnes už zvládla i vyprat prádlo, tak se ulevilo. A deka je naprosto úžasná, jsem z ní opravdu nadšená a moc se mi líbí. Určitě budu v této technice pokračovat - už si plánuju ochranu sedáku sedačky (vypadá odpovídajícně domácnosti s malým dítětem a psem a nesnímacímu nepracímu potahu:-))
Deka je ještě mokrá na sušáku, protože ruční ždímání opravdu nebude moje hobby, ale neodolala jsem a vyfotila jsem ji, abych se mohla pochlubit výsledkem:-)

Takže tady je:
(Jen teda v tom současném počasí je problém cokoli fotit:-(). S bleskem to stojí za houbeles, bez blesku pak dvakrát tak...)
bb


bbb


bbbb

Plněný kuřecí řízek v pomalém hrnci

17. května 2010 v 17:13 | Petra |  Recepty
Do nového pomocníka - pomalého hrnce - jsem se naprosto zamilovala. Od doby, co ho máme, v podstatě zatím jinak nevaříme:-)
Výborné v něm bylo zatím naprosto vše, co jsme zkusili.
Aktuálně se jdu podělit o recept na plněný kuřecí řízek.

ba

Šiju deku:-)

16. května 2010 v 19:11 | Petra |  Tvoření
Přihlásila jsem se na fleru do on-line kurzu k úžasné Bellet. Kurzu šití deky patchworkovou  metodou RAG QUILT.
A tak to u nás vypadalo a vypadá tak, že jsou všude čtverce rozstříhaných látek, potom "toustů" ze tří vrstev, hadů z jednotlivých toustů a nakonec sešité deky - přehozu na pucíkovu postel...zatím je deka nedodělaná, chybí nastříhání "švů" a konečná úprava v pračce, ale už se to rýsuje:-)
Tvořím "toustíky":
a

A takhle si je poskládám, abych si vyzkoušela, jaký bude mít deka vzor:

aa
Sešito:
aaa
Během dneška snad dostříhám "švy", zítra vyperu a jakmile deka uschne (což v tomhle počasí nebude jen tak:-)), tak se určitě pochlubím už hotovým výrobkem.

A šití mě chytlo, navíc v kurzu v diskuzi vládne výborná družná nálada a příjemná atmosféra, takže už jsem přihlášená na pokračování a koncem května si budu šít vlastnoručně (a vlastnostrojově:-)) svého (pucíkova) medvídka.

Linecké řezy s rebarborou

14. května 2010 v 18:12 | Petra |  Recepty
aaaaa
Rebarborová sezóna je v plném proudu a už jsme podruhé sklidili. Tentokrát jsem se rozhodla vyzkoušet recept od virtuální kamarádky Dási na linecký koláč s ovocem.
O recept se podělím, protože výsledek v kombinaci s rebarborou je opravdu dobrý.
Těsto:
10 dkg moučkového cukru
1 vanilkový cukr
25 dkg másla
2 celá vejce
30 dkg hladké mouky
prášek do pečiva
Vše zpracovat v těsto (když se lepí, dle potřeby přidat mouku) a dát do lednice. Mezitím připravit
hmotu na zalití:
3 celá vejce
2 kelímky zakysané smetany
20 dkg cukru krupice
trochu hladké mouky
já měla pocit, že té hmoty bude málo,tak jsem do ní ještě přidala jednu 250 ml smetanu ke šlehání a jeden vanilkový pudingový prášek.
Vše smíchat, aby vznikla tekutá kaše na zalití
Drobenka:
10 dkg másla - rozehřála jsem v MW dotekuta a do toho zamíchala:
10 dkg cukru krupice
10 dkg polohrubé mouky.
Těsto jsem rozválela na plechu vyloženém pečícím papírem, pokladla oloupanou a nakrájenou rebarborou:

a
zalila hmotou ze smetan a posypala drobenkou:
aa
 Pekla jsem na zhruba 190 stupňů a asi 40 minut do zezlátnutí.

aaa
A po vychladnutí už jen nakrájet a DOBROU CHUŤ!

Špízy v pomalém hrnci

13. května 2010 v 14:06 | Petra |  Recepty
Tak jsme také podlehli kouzlu pomalého hrnce.
Předčasně jsem dostala narozeninový dárek (nooo, hodně předčasně, narozeniny mám až v září), ale jsem za to moc ráda, protože je to fakt výborná věc.
Jednou z prvních věcí, které jsme zkusili, byly špízy z hovězího masa. O recept se jdu podělit:

aa
Zadní hovězí maso (klidně by šlo použít kuřecí, vepřové, krůtí,...) jsem nakrájela na kostky a naložila do "marinády"- v misce jsem smíchala olej, doma připravené grilovací koření (červ. mletá paprika, pepř, sůl, kari, zázvor, oregáno, majoránka, suš. česnek), domácí vegetu, trochu octu a nasekaný medvědí česnek. V tom jsem marinovala maso, přidala jsem ještě pár bobkových listů. Poté jsem maso napíchala na špejle na střídačku s kousky anglické slaniny a plátky cibule.
Cibule jsem připravila mnoho, tak jsem zbytek nasypala pod špízydo pomalého hrnce a navrstvila špízy, podlila jsem asi půl deci vody.

a
Pomalila jsem na stupeň I, asi šest hodin. Poté jsem slila výpek s cibulí a špízy strčila do trouby pod gril, než se udělají hranolky a dodělám omáčku. To jsem jen rozmixovala výpek, malinko dohustila moukou a dochutila pepřem, nebylo moc potřeba...No a můžeme podávat.

aaa

Na talíř dáme špíz, hranolky a na závěr přelejeme omáčkou z výpeku.

aaaaa


Dobrou chuť.

První sekání zahrady

6. května 2010 v 20:50 | Petra |  O nás
Začátkem května narostla travička natolik, že už bylo možné ji poprvé letos posekat...Pánové se činili, Lukáš vyzkoušel vánoční dárek - nový křovinořez:-)

g


gg


ggg


gggg


gggi